مقالات

01

بهترین راه برای تهویه طبیعی و ایجاد جریان هوا در خانه، باز گذاشتن در و پنجره‏ها در ساعاتی از روز است اما برای اینکه مگس،
پشه و حشرات موذی وارد خانه‏تان نشود، بهتر است روی در و پنجره‏ها توری نصب کنید.

به عقیده کارشناسان بهداشت، بهترین و سالم‏ترین راه برای مبارزه با حشرات و جوندگان و پیشگیری از ورود آنها به خانه، استفاده از روش‏های ساده فیزیکی مانند نصب توری روی در و پنجره‏هاست. اما پیش از نصب توری روی در و پنجره به این نکات توجه کنید:

توری‏های فایبر گلاس در انواع ثابت، کشویی افقی، کشویی عمودی و دو طرفه ی خودجمع‌شونده موجودند که می‏توانید با توجه به نیازتان نوع مناسب را سفارش دهید

ناقلین بیماری های اسهالی و عفونت های پوستی و چشمی
 

پشه ها دارای ویژگی های بسیار جالبی هستند و در برخی از موارد به نظر نمی رسد که دنیای این موجودات کوچک به این اندازه بزرگ باشد.

* یک پشه بالغ می تواند برای پنج ماه زندگی کند و البته برای اینکه به سن بلوغ برسد باید چند ماهی صبر کنند. همچنین تخم های این حشره می توانند تا چندین سال در هوای سرد باقی بمانند.

article01* یک پشه بالغ می تواند وزنی به اندازه تنها 2 میلی گرم داشته باشد.

* یکی از کارهای پشه ها که مارا بسیار اذیت می کند مکیدن خون است اما آیا می دانید که یک پشه تنها پنج میلینیوم از یک لیتر خون شما را در هر وعده می مکد؟
* اما مهمترین دلیلی که ما از پشه ها متنفر هستیم شاید صدای مزاحم بال زدن آن ها باشد که بیشتر شب ها خواب را از چشمان ما می گیرد. این موجودات ریز می توانند بین 300 تا 600 بار در ثانیه بال های خود را تکان دهند.

* پشه های نر با گوش کردن به صدای بال های پشه های ماده آن ها را انتخاب می کنند. حتی آن ها این توانایی را دارند تا گونه جفت خود را از زیر و بم صدای بال های آن ها تشخیص دهند.

* یک پشه با توجه به اینکه در ثانیه 300 تا 600 بار بال می زند می تواند مسافت یک کیلومتری را در دو یا سه ساعت طی کند

پشه ها و دیگر دو بالان گزنده
ناقلین مالاریا، لیشمانیازیس، فیلریازیس، انکوسرکیازیس، تب دانگ، تب زرد و بیماری های دیگر

دوبالان گزنده حشراتی هستند که دو بال برای پرواز دارند و خون انسان و حیوانات را می مکند. مهمترین گروه دو بالان گزنده پشه ها هستند که دارای بدنی باریک و دراز و قطعات دهانی سوراخ کننده سوزنی شکل هستند. سایر گروه ها شامل مگس های سیاه، پشه خاکی های فلوبوتوموس ، مگس های تسه تسه ، میدج های گزنده ، مگس های اسب(تابانیده ها) و مگس های اصطبل هستند.

گونه های مختفلی را در کاربرد عام به نام پشه می شناسیم که بیولوژی و رفتار و حتی بیماری های منتقله آنها با هم تفاوت دارند. معمولی ترین پشه که در زندگی شهری و روزمره با آن روبرو هستیم به مربوط به پشه های کولکس می باشد. که علاوه بر انتقال عوامل بیماری زا مزاحمت های شدیدی را نیز ایجاد می کند. پشه آنوفل (ناقل مالاریا) و پشه خاکی ها ( ناقل عامل سالک و کالا آزار) را در کاربرد عام به نام پشه می شناسیم.

* برخی از افراد بیشتر پشه ها را به خودشان جذب می کنند و دلیل این امر تا به حال مشخص نشده اما به نظر می رسد به علت مواد شیمیایی باشد که بر روی پوست ترشح می شود.

* محققان در یک تحقیق به این نتیجه رسیدند که اگر در هر دقیقه 9 هزار پشه انسان را نیش بزند. بدن انسان نیمی از خونش را در دو ساعت از دست می دهد.


به عقیده کارشناسان بهداشت، بهترین و سالم‏ترین راه برای مبارزه با حشرات و جوندگان و پیشگیری از ورود آنها به خانه، استفاده از روش‏های ساده فیزیکی مانند نصب توری روی در و پنجره‏هاست. اما پیش از نصب توری روی در و پنجره به این نکات توجه کنید:
 

توری‏های فایبر گلاس در انواع ثابت، کشویی افقی، کشویی عمودی و دو طرفه ی خودجمع‌شونده موجودند که می‏توانید با توجه به نیازتان نوع مناسب را سفارش دهید.

فراموش نکنید که روی پنجره‏های کوچک حمام و سرویس‏های بهداشتی هم لازم است توری نصب کنید.
تمیز کردن توری را فراموش نکنید. برای این کار می‏توان از بخارشوی استفاده کرد .

شاید 50 درصد مردم تصور درستی نسبت به توری‌های در و پنجره ندارند و تنها توری‌های فلزی را می‌شناسند و این در حالی است که سیستم‌های توری در و پنجره نسبت به گذشته تغییر بسیاری کرده است. مردم محصولات جدید در این زمینه را ندیده‌اند.این توری ها قابلیت نصب بر روی تمام پنجره های upvc و فلزی و چوبی و... دارد و مکانیزم این توری ها کلا " با توری های قدیمی فرق دارد.

فرارسیدن فصل گرما با همه موهبت‌هایی که با خود به همراه دارد ، یورش جانوران مزاحم را نیز به ارمغان می‌آورد. همه می‌دانیم که بندپایان، عنکبوتیان ( رتیل و عنکبوت) ، حشرات زمینی و هوایی ساختمان‌ها را آماج هجمه‌های خود قرار می‌دهند و ما باید به دنبال راهی برای رهایی از این مشکل باشیم. به همه این موارد زیان‌هایی که حشراتی مانند سالک و آنوفل به انسان‌ها می‌زنند را نیز باید افزود؛ عنکبوت پشت قرمز هم وجود دارد (که در هر کشور گرمسیری ممکن است یافت شود ) و دارای زهری قوی است. همه مزاحمت‌های جانداران کوچک به سم آنها خلاصه نمی‌شود، بلکه انتقال آلودگی به اماکن عمومی را باید افزود.

از زمان‌های دیرین هم بشر برای گریز از آزار جانوران موذی به دنبال راهی طبیعی بود تا هم خود آسیب نبیند و هم از نیش زهرآگین آنان، گریخته باشد. یک راه استفاده از کشنده‌های شیمیایی حاوی مشتقات سیانور است ، اما راه طبیعی هم هست که همان توری در و پنجره می‌باشد. اما سؤال اینجاست که این محصول در روند رشد خود از فرایند فناوری تا چه میزان تغییر کرده و اکنون باچه رویکردی می‌توان این محصول را در بازار دید.

سیستم توری رولینگ یا همان جمع شونده خودکار بر سه نوع است عمودی، افقی یک طرفه و در نهایت افقی دو طرفه است و به همان صورت سیستم های توری پلیسه نیز بر سه نوع عمودی ، افقی یک طرفه و افقی دو طرفه می‌باشد. با این حال تنها نکته ثابت در همه انواع توری‌های جمع شونده غیرفلزی بودن آنهاست.


کاربری‌های مختلف ساختمان برای انتخاب توری رابطه مستقیمی دارد چرا که سیستم‌های غیر جمع شونده برای کاربری‌های تجاری و اداری مناسب تر است اما در خانه‌ها به دلیل اینکه در و پنجره‌ها کمتر از ساختمان‌های عمومی باز و بسته می‌شود از این رو می‌توان از توری‌های پلیسه استفاده کرد. چرا که فرسایش این سیستم در ساختمان‌های مسکونی کمتر روی می‌دهد